Od 2019. do 2024. godine realizirali smo šest stručnih ekskurzija pod pokroviteljstvom Zagrebačke županije. U ekskurzijama je sudjelovalo oko 120 članova i podržavatelja udruge te oko 20 partnera (baštinskih institucija, udruga građana, kulturno-umjetničkih organizacija i dr.). Svrha stručnih ekskurzija je edukacija o sudioničkom upravljanju i lokalnim razvojnim projektima s ciljem ruralnog razvoja i očuvanja kulturne i prirodne baštine.
2024. (6. srpnja): DVORSKE VEZE BISTRE I POSAVJA
Osim članova Udruge Ekomuzej Bistra u realizaciji projekta sudjelovali su Muzej Grad Reichenburg (Općina Krško) i Muzej Posavja (Općina Brežice) te Kmetija pri Martinovih (Krška Vas).
Studijski izlet započeo je s posjetom srednjovjekovnom gradu Reichenburgu koji je početkom 12. stoljeća dao sagraditi salzburški nadbiskup Konrad I na stjenovitom pristaništu iznad ušća potoka Brestanica u rijeku Savu. Gradom su upravljali vitezovi Rajhenburški i razne velikaške obitelji, a 1881. godine kupili su ga redovnici trapisti koji su protjerani iz Francuske. U muzejskom postavu smo, uz stručno vodstvo, pogledali izložbu o razvoju grada kroz povijest te izložbu o trapistima koji su prvi u Sloveniji pokrenuli industrijsku proizvodnju čokolade i likera. Ručali smo u Krškoj Vasi, u Turističnoj kmetiji pri Martinovih koja je jedan od promotora brenda Okusi Posavja. Uslijedio je posjet Muzeju Posavlja u Brežicama koji je smješten u impozantnom dvorcu iz 16. stoljeća s obnovljenom kapelom i viteškom dvoranom oslikanim baroknim freskama. Osim stalnog muzejskog postava, uz stručno vodstvo smo obišli i novu turističku atrakciju – vodotoranj iz 1914. godine.
Projekt Hrvatsko-slovenske ruralne veze je novčanom potporom pripomogla Zagrebačka županija.
2023. (7. listopada): OTOK KRK – EKOLOŠKI RESURSI I ODRŽIVO UPRAVLJANJE BAŠTINOM
Osim članova Udruge Ekomuzej Bistra u realizaciji projekta sudjelovali su: Interpretacijski centar maritimne baštine Dubašnica-Malinska (DUB-oak), Katedra čakavskog sabora Korinić i OPG Immortelle farm (Omišalj).
U sklopu ekskurzije posjetili smo plantažu smilja Immortelle farm koja je smještena na području Omiša. Vlasnik, gosp. Ante Vičević, održao je prezentaciju o ekološkoj proizvodnji te nam je pokazao plantažu i destileriju, a upoznao nas je i sa zanimljivim povijesnim činjenicama ovoga dijela otoka Krka. U Malinskoj smo posjetili Interpretacijski centar maritimne baštine Dubašnica-Malinska (DUB-oak) gdje smo uz stručno vodstvo pogledali stalni postav koji na suvremen način valorizira lokalnu pomorsku baštinu i održiv tradicijski način gospodarenja šumama. Centar je ove godine u Bratislavi dobio prestižnu nagradu ŽIVA za najbolji baštinski lokalitet odnosno najbolji spomenik prirodne i kulturne baštine. Uz vodstvo stručnog interpretatora baštine Antu Karabaić obišli smo DUBO-ak, ali i izuzetno važan arheološki lokalitet Cickini. Nakon okrejpe u konobi Intrada gdje smo imali priliku kušati tradicijska jela – krčke šurlice s junećim žgvacetom i presnac – krčki kolač od sira čije je umijeće izrade zaštićeno kao nematerijalno kulturno dobro, nastavili smo putovanje do Kornića. U Korniću smo uz stručno vodstvo etnologa i muzeologa Damira Kremenića posjetili Zavičajnu etnografsku zbirku te se upoznali s tradicijom i običajima Krka, posebice s uspostavom zbirke i brojnim aktivnostima Katedre čakavskog sabora Korinić koja ima sjedište u tradicijskoj kući u kojoj je uspostavljenja zbirka. Prije povratka u Bistru, razgledali smo i kulturno-povijesne znamenitosti povijesnog gradića Vrbnika.
Projekt Ekološko i održivo upravljanje baštinskim resursima je novčanom potporom pripomogla Zagrebačka županija.
2022. (4. lipnja): BAJKOVITA BAŠTINA OGULINSKOG I KARLOVAČKOG KRAJA
Uz članove Udruge Ekomuzej Bistra u realizaciji projekta sudjelovali su: Katedra čakavskog sabora Modruše, Zavičajni muzej Ogulin, Ivanina kuća bajke, obitelj Turković iz Ogulina, KUD Sv. Juraj iz Zagorja Ogulinskog, Župni ured Uznesenja Blažene Djevice Marije iz Oštarija i Gradski muzej Karlovac (Stari grad Dubovac).
Tijekom jednodnevne stručne ekskurzije kroz gorsku Hrvatsku imali smo priliku upoznati bajkovitu baštinu ogulinskog i karlovačkog kraja. Naš domaćin u Ogulinu bio je Zvonko Trdić, predsjednik Katedre čakavskog sabora Modruše koji nam je ispričao zanimljive povijesne crtice o ogulinskom kraju. U Ogulinu smo posjetili Zavičajni muzej i Ivaninu kuću bajki. Kroz Zavičajni muzej nas je provela kustosica muzeja koja nam je pokazala vrijednu etnografsku, kulturno-povijesnu i planinarsku zbirku. Nakon razgleda multimedijalnog posjeta u Ivaninoj kući bajki, nastavili smo vožnju do mlina obitelji Turković na rijeci Dobri. Iako mlin više nije u funkciji, očuvan je mlinski pogon te nas je 89-godišnja mlinarica Kata Turković upoznala s ovim tradicijskim zanatom kao i nekim običajima ogulinskog kraja. Nakon okrjepe u ogulinskom restoranu Frankopan tijekom kojeg smo dogovorili daljnju suradnju s gosp. Trdićem, nastavili smo prema Zagorju Ogulinskom. U Zagorju su nas srdačno dočekali članovi KUD-a Sveti Juraj s kojima smo obišli njihovu etno kuću te razmijenili iskustva vezano uz prikupljanje i prezentiranje etnografskih predmeta. Uslijedio je obilazak svetišta Gospe od čudesa u Oštarijama – najveće sakralne građevine Krbavske biskupije u srednjem vijeku nakon čega smo na povratku kroz Karlovac posjetili i Stari grad Dubovac. Dubovac je jedan od najbolje sačuvanih spomenika feudalnog graditeljstva u Hrvatskoj, a osim arhitekture i kulturno-povijesne zbirke posjetili smo i izložbu The Mith – Priče, pjesme i legende.
Projekt Zavičajne zbirke i tradicijski zanati je novčanom potporom pripomogla Zagrebačka županija.
2021. (2. srpnja): PODRAVSKA ETNO-BAŠTINA I MUZEJI
U realizaciji projekta su uz članove Udruge Ekomuzej Bistra sudjelovali: Muzej grada Đurđevca, Interpretacijski centar Đurđevac, Posjetiteljski centar Đurđevački pijesci, Gradski muzej Virovitica, Udruga Sv. Juraj iz Đurđevca.
Prve srpanjske subote posjetili smo Muzej Grada Đurđevca koji nam je bio naročito zanimljiv zbog podravske legende o Picokima koja je zaštićena kao nematerijalno kulturno dobro, a prezentira se svake godine na otvorenom na manifestaciji Picokijada te u interpretacijskom centru u sklopu muzeja. Osim s ravnateljicom muzeja koja nas je upoznala s radom muzeja i muzejskim projektima, sastali smo se i s članovima Udruge sv. Juraj Đurđevac koji su ekskluzivno za nas uprizorili drevnu legendu. U Đurđevcu smo posjetili i multimedijalni centar Đurđevački pijesci koji su nam otvorili svoja vrata iako još službeno nisu bili otvoreni za javnost te smo imali priliku ‘’iz kulisa’’ vidjeti implementaciju elemenata proširene stvarnosti koji prezentiraju raznolikost biljnog i životinjskog svijeta na području đurđevačkog pustinjskog krajolika. U Virovitici smo posjetili Gradski muzej u novoobnovljenom dvorcu Pejačević čiji je muzejski postav muzejska struka prepoznala kao najbolje ostvarenje u 2019. godini.
Projekt Zelena Bistra – zeleni muzej je novčanom potporom pripomogla Zagrebačka županija.
2020. (17. listopad): AURORA COLAPIS – Karlovačka žitna lađa
U realizaciji projekta su uz članove Udruge Ekomuzej Bistra sudjelovali: Gradski muzej Karlovac, KUD Sv. Ana –Vučjak, Udruga Zvono uz Kupu, Muzejska zbirka Franjevačke crkve i samostana Župe Sv. Trojstva u Karlovcu
U skladu s epidemiološkim preporukama uspješno smo realizirali planirani stručni izlet kako bismo od naših domaćina dobili korisne informacije o ruralnim razvojnim projektima koje unatrag posljednjih 10 godina pokreću u okolici Karlovca. S Nikolinom i Ivanom, voditeljima projekata Društva za promicanje kulture življenja ”Zvono uz Kupu”, zaplovili smo žitnom lađom ”Zora”, dionicom nekadašnjeg plovnog puta te uživali u ljepotama riječnoga toka. Nikolina, ujedno i kustosica Gradskog muzeja Karlovac, povela nas je do Etno kuće i KUD-a Sv. Ana u Vučjaku, pokazala nam je kulturno-povijesnu, arheološku i etnološku muzejsku zbirku te kulturnu i povijesnu baštinu svojega grada, a mlada interpretatorica u Franjevačkom muzeju sakralnu i duhovnu baštinu franjevačkog reda. Osim što smo dobro jeli (na meniju su bili razni domaći specijaliteti od gljiva), puno samo naučili o sudioničkom upravljanju i lokalnim razvojnim projektima Karlovačke županije kojima je cilj ruralni razvoj uz očuvanje kulturne i prirodne baštine!
Projekt Ruralna Bistra je novčanom potporom pripomogla Zagrebačka županija.
2019. (21. rujna): TRAGOM HRVATSKIH EKOMUZEJA
U realizaciji projekta su uz članove Udruge Ekomuzej Bistra sudjelovali: Ekomuzej Kuća o Batani, Ekomuzej Vodnjan, Ekomuzej Moščenička Draga, Manuela Hrvatin (Istra Inspirit).
Studijski posjet Ekomuzeju Lepoglava i Ekomuzeju Mura u listopadu prošle godine u sklopu znanstveno-stručnog skupa Uloga ekomuzeja u razvoju lokalnih zajednica motivirao nas je da organiziramo posjet i drugim hrvatskim ekomuzejima radi razmjene znanja i iskustva. Prvo odredište bio je prvi hrvatski ekomuzej – Ekomuzej Kuća o Batani / Casa della Batana osnovan 2004. godine. Od 2007. godine pod patronatom Grada Rovinja njime upravlja neprofitna udruga građana Kuća o batani. Batana je tradicijsko drveno plovilo koje predstavlja simbol kontinuiteta pomorske i ribarske baštine rovinjske zajednice. Krovni cilj ovog ekomuzeja je očuvanje i komuniciranje materijalne i nematerijalne maritimne baštine Rovinja: umijeća gradnje batana, tradiranja istroromanskog jezika te tradicije izvođenja narodnih pjesama bitinada. Po dolasku u Rovinj uslijedio je razgled stalnog postava te prezentacija djelatnosti i projektnih aktivnosti o kojima nam je pričala Manuela Hrvatin koja je pokrenula i vodi turistički program Istra Inspirit utemeljen na kulturnim doživljajima. Nakon ručka u izvorno sačuvanoj konobi, uputili smo se do stare jezgre Vodnjana gdje smo posjetili preko 300 godina staru Kuću Tradicija u kojoj su izloženi stari alati, inventar i drugi predmeti koji svjedoče o dugoj povijesti i tradiciji ovog istarskog gradića. Predstavnici udruge Istarsko – ekomuzej iz Vodnjana koji su zaslužni za obnovu i opremanje kuće, predstavili su nam svoja iskustva i druge projekte očuvanja tradicionalnih resursa Istarske županije u Vodnjanu. Posjet Ekomuzeju Moščenička Draga vodio je načelnik ove male, ali uspješne općine, gosp. Riccardo Staraj. Kuća od mora je interpretacijski centar ribarske i pomorske baštine te središnji dokumentacijski centar ekomuzeja dok je realizacija njihovih sastavnica (Trebišća–Perun–mitsko-povijesne staze, Mošćenice – živi povijesni grad, Brseč – začuđeni grad Eugena Kumičića) još u tijeku.
Projekt Ekomuzeji i ruralni razvoj je novčanom potporom pripomogla Zagrebačka županija.